Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dmosinie

Rodziny Wspierające

Rodziny wspierające

INFORMACJA DLA RODZIN, KTÓRE CHCĄ WSPIERAĆ I POMAGAĆ TYM RODZINOM, KTÓRE PRZEŻYWAJĄ TRUDNOŚCI W ZAKRESIE OPIEKI I WYCHOWANIA DZIECI

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dmosinie w oparciu o art. 29 ust. 1, 2 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1111) informuje, iż poszukuje chętnych rodzin wspierających, których zadaniem jest bezinteresowne wsparcie rodzin przeżywających trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci.

Często obok nas zamieszkują rodziny, które potrzebują pomocy i wsparcia innych.

Jeśli Twoja rodzina chce nieść pomoc i wparcie innym rodzinom, chcecie podzielić się doświadczeniem rodzicielskim - czekamy właśnie na WAS!

Obecnie taka forma pomocy została uregulowana prawnie, w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Funkcję rodziny zastępczej może pełnić rodzina z szeroko rozumianego otoczenia dziecka.

Rodzinę wspierającą ustanawia Wójt/ Burmistrz właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego. Z rodziną wspierającą podpisywana jest umowa, na podstawie której rodzina wspierająca uprawniona jest do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinie wspieranej. Formy takiej pomocy mogą być bardzo różne, uzależnione są od współpracy między zainteresowanymi rodzinami i zależą od ich inwencji i potrzeb. Dotyczyć one mogą doradztwa w stosowaniu określonych metod wychowania dzieci, organizacji czasu rodziny, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami, itp.

Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może stać się źródłem satysfakcji dla osób które zachcą poświęcić swój czas i energię w celu poprawy sytuacji życiowej osób, które tego potrzebują!

 

Więcej informacji można uzyskać u Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dmosinie.

 

Ogłoszenie ważne do odwołania

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny